Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.11.12 g. 21:30

Wyróżnienie dla Towarzystwa Autorów Teatralnych za dzieło "Laboratorium Dramatu"

Towarzystwo Autorów Teatralnych otrzymało wyróżnienie za dzieło „Laboratorium Dramatu” z Warszawy w Konkursie PRO PUBLICO BONO w kategorii Edukacja. Ogłoszenie XI edycji konkursu nastąpiło w czasie Obywatelskiego Święta Niepodległości w Krakowie.

Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Janusza Kochanowskiego. Adresatami są organizacje obywatelskie, a konkurs skierowany jest do ludzi, którzy są motorem zmian zachodzących w Polsce. Kierunek poszukiwań wyznacza aktywność w lokalnym środowisku, w organizowaniu obywateli do zbiorowego działania na rzecz wspólnoty.

 

Konkurs PRO PUBLICO BONO odwołuje się do nowej jakości w życiu publicznym, do czynu obywatelskiego, solidarności i samoorganizacji społecznej. Celem Konkursu jest zarówno promocja aktywności obywatelskiej - wspieranie budowy państwa rozumianego jako wspólnota obywateli, jak i kreowanie obrazu naszego kraju - jako kraju sukcesu samych Polaków. Ważnym kryterium oceny inicjatyw obywatelskich jest przestrzeganie zasad etycznych. Głównym fundatorem nagród w Konkursie Pro Publico Bono jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Przewodniczącym Kapituły Konkursu jest prof. Andrzej Zoll, a honorowym przewodniczącym Ks. Kardynał Franciszek Macharski.

 

Fundacja „Pro Publico Bono” 

 

www.propublicobono.pl

 


W roku 1999 premier  prof. Jerzy Buzek, z okazji dziesięciolecia Odrodzenia Rzeczypospolitej ogłosił Konkurs na najlepszą inicjatywę obywatelską "Pro Publico Bono". Chciał w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na wkład, jaki w rozwój - tak społeczny, jak i gospodarczy Polski - wniosło odrodzone społeczeństwo obywatelskie. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony liderów organizacji obywatelskich, którzy postulowali jego powtórzenie, a nawet trwałą instytucjonalizację. Inicjatorami powołania Fundacji Konkurs Pro Publico Bono byli: Jan Nowak-Jeziorański oraz Laureaci Konkursu Jubileuszowego Izabela Dzieduszycka i Krzysztof Pawłowski. Do inicjatywy włączył się ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll.

 

Wspólna praca nad sztuką, nie tylko nad spektaklem

 

LABORATORIUM DRAMATU

 

Rozmowa z widzem o współczesnym świecie, rozwój nowej dramaturgii, pisanie sztuk na scenie, szansa debiutu dla młodych dramaturgów, aktorów i reżyserów to najważniejsze cele Laboratorium Dramatu.
Laboratorium Dramatu to znacznie więcej niż teatr. To miejsce, gdzie na równych prawach spotyka się autor, reżyser, aktor i widz. Praca Laboratorium polega na zbiorowym pisaniu tekstu na scenie – jak u Szekspira, czy w teatrze hiszpańskiego baroku. Dramat  powstaje więc nie na papierze, ale dzięki współpracy dramaturga z reżyserem, aktorami i publicznością. W ten sposób powstały m.in. Malambo, Tiramisu czy Koronacja
LD to kuźnia teatru, który kuleje w Polsce, a jest chlebem powszednim w Anglii, Niemczech czy Rosji, czyli teatru opartego na dramacie współczesnym, odzwierciedlającym rzeczywistość. Laboratorium Dramatu pracuje dla całego polskiego teatru, bo dramaty sprawdzone na naszej scenie trafiają później do repertuaru teatrów całego kraju. W przedstawieniach, poza młodymi aktorami, dla których Laboratorium stwarza szansę debiutu, grają uznani aktorzy (m.in.: Krystyna Tkacz, Robert Więckiewicz, Ewa Dałkowska, Barbara Wrzesińska czy Zdzisław Wardejn),  którzy  dla udziału w naszych poszukiwaniach rezygnują często z intratnych i bezpiecznych propozycji w telewizji czy filmie.
Laboratorium Dramatu organizuje również próby czytane oraz  warsztaty teatralne „Sztuka Dialogu”, prowokujące wybitnych humanistów i twórców teatru do wzajemnych inspiracji. W Laboratorium Dramatu znajduje się również największa baza współczesnego polskiego dramatu.
Twórcą idei LD jest Tadeusz Słobodzianek – dramaturg, reżyser, krytyk teatralny i producent; współtwórca sukcesów Teatru Wierszalin i Teatru Nowego w Łodzi; autor dramatów: "Car Mikołaj", "Obywatel Pekosiewicz", "Turlajgroszek", „Prorok Ilia”, „Merlin. Inna historia”, „Malambo” i „Sen Pluskwy”; laureat wielu nagród m.in. Paszportu "Polityki", Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie, Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu i  Grand Prix w konkursie dramaturgicznym Ministerstwa Kultury.
Laboratorium Dramatu powstało w Warszawie w 2003 roku przy Teatrze Narodowym. Od stycznia 2005 działa przy Towarzystwie Autorów Teatralnych, zrzeszającym dramaturgów młodego i średniego pokolenia. W naszej pracy nawiązujemy do dorobku „Reduty” Juliusza Osterwy i „Laboratorium” Jerzego Grotowskiego..



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy